Uczcili pamięć powstańców – ‚Nasz Dzien po dniu’ 14-09-2010

W naszej nowotomyskiej lokalnej gazecie „Nasz Dzień po dniu ” w dniu 14 września 2010 ukazał się artykuł opisujący uroczystość dekoracji grobów Powstańców symbolicznymi medalami w Bukowcu

w sobotę, 11 września [2010] o godz. 10:00 na cmentarzu parafialnym w Bukowcu odbyła się uroczystość dekorowania symbolicznymi medalami grobów Powstańców Wielkopolskich. W uroczystości wzięli udział potomkowie bohaterów Powstania, członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z Bukowca oraz mieszkańcy naszego terenu.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników historycznego spotkania w Bukowcu

W czasie mszy świętej odprawianej w kaplicy ks. Marek Celka przypominał zasługi Powstańców, ze szczególnym uwzględnieniem zasług ks. proboszcza Stanisława Maciaszka (1872-1930), który był organizatorem i patronem oddziału bukowieckich Powstańców. Przywołał jego znamienne słowa

Chłopcy powstańcy idziecie walczyć za wolność naszego Narodu i Polskę, niech wam po drodze wszystkie drzewa się kłaniają„.

Wartę honorową przy grobach zaciągnęli członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty

Modlił się zarówno za Feliksa Pietę, poległego w walce, którego mauzoleum znajduje się na cmentarzu w Bukowcu, jak i za pozostałych Powstańców. Po poświęceniu medali wykonano wspólne zdjęcie potomków Powstańców. Honorową wartę przy grobie Feliksa Pięty wystawili członkowie Towarzystwa Działań Historycznych jego imienia. Głos zabrał również wiceburmistrz Nowego Tomyśla Wojciech Ruta, podkreślając wagę znaczenia samego Powstania Wielkopolskiego, jak i zachowania tego wydarzenia w pamięci potomnych. Przypomniał, że uroczystość była uwieńczeniem akcji prowadzonej pod patronatem Burmistrza Nowego Tomyśla. Była ona możliwa dzięki pracy pasjonatów historii Przemysława Mierzejewskiego i Grażyny Matuszak. To dzięki ich zaangażowaniu możliwe było umieszczenie tablic informacyjnych na cmentarzach w Nowym Tomyślu, Bukowcu i Wytomyślu z nazwiskami pochowanych tam Powstańców. Od dwóch lat trwają poszukiwania nazwisk wszystkich Powstańców Wielkopolskich, mieszkańców gminy Nowy Tomyśl. Do tej pory z pomocą dokumentacji zgromadzonej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, w Archiwum Państwowym w Poznaniu, danych uzyskanych z Urzędu Stanu Cywilnego oraz zebranych informacji bezpośrednio od potomków Powstańców udało się odnaleźć i uzupełnić dane ponad 220 nazwisk bohaterów Powstania Wielkopolskiego, którzy kiedykolwiek mieszkali w gminie Nowy Tomyśl. Podkreślił, że zadanie staje się z każdym rokiem trudniejsze, ponieważ upływający czas zaciera wspomnienia o Powstańcach i ich bohaterskich czynach. Akcja poszukiwania Powstańców ma być zakończona umieszczeniem tablic pamiątkowych z nazwiskami wszystkich Powstańców Wielkopolskich z gminy Nowy Tomyśl na znajdującym się na pl. Niepodległości pomniku Powstańców.

– Do tej pory udało się odnaleźć 226. Powstańców, z których 92 pochodziło z parafii Bukowiec – mówi Grażyna Matuszak społeczna współorganizatorka uroczystości. – Na cmentarzu w Bukowcu spoczywa 58. bohaterów. Warto wspomnieć również o drugim, równoległym działaniu prowadzonym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Nowym Tomyślu. Jest to akcja gromadzenia kopii starych fotografii i dokumentów związanych z Bukowcem, zatytułowana „Bukowiec-spotkania z naszą przeszłością…”. Jej celem jest zachowanie dawnego obrazu wsi, mieszkających tu ludzi, których już prawie nie pamiętamy, różnych dawnych wydarzeń i zwyczajów, ulotnych chwil i obrazów, które nieubłaganie odchodzą w zapomnienie. Już w tej chwili w oddziale Biblioteki w Bukowcu eksponowanych jest 21 reprodukcji.

Moment dekorowania grobu księdza Maciaszka

Honorowa odprawa przed grobem księdza Maciaszka

Po złożeniu wieńców przez delegację Szkoły Podstawowej oraz Rady Sołeckiej z Bukowca, jako pierwszy został udekorowany grób Feliksa Pięty, poległego w boju 9 lutego 1919. Dekoracji pierwszego medalu dokonali wiceburmistrz Wojciech Ruta i Przemysław Mierzejewski, inicjator przedsięwzięcia. Całość uroczystości uświetnił chór seniorów z Bukowca pod kierownictwem Anny Kaczmarek, który wykonał dwie pieśni „Rotę” i „Boże coś Polskę”. Po uroczystości na cmentarzu, delegacja z ks. Markiem Celką udekorowała grób ks. Stanisława Maciaszka, który znajduje się przy kościele parafialnym w Bukowcu. Dekoracji dokonał Mariusz Brych radny i zarazem członek Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z Bukowca.
Podobna uroczystość planowana jest w sobotę, 18 września [2010] o godz. 10:00 na cmentarzu parafialnym w Nowym Tomyślu z udziałem Burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga, ks. Władysława Kasprzaka, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu oraz Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z Bukowca, na którą również zapraszamy potomków spoczywających tu Powstańców. Dokoracja powstańczych grobów w Wytomyślu odbędzie się natomiast w niedzielę, 19 września [2010] po mszy o godz. 11:15 z udziałem ks. proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła Wojciecha Szałaty.
W sporej części dane dotyczące osób z tej listy wymagają jeszcze dalszej weryfikacji i uzupełnienia. W związku z tym aby sprostać wymogom rzetelności historycznej Burmistrz Nowego Tomyśla zwraca się z apelem do mieszkańców o potwierdzenie, weryfikację lub uzupełnienie danych dotyczących Powstańców.

Pełna lista Powstańców gminy Nowy Tomyśl znajduje się na stronie Urzędu Miejskiego.