Goniec Powstańczy

Od trzech lat pod patronatem Burmistrza prowadzona jest akcja poszukiwania Powstańców Wielkopolskich, którzy mieszkali w naszej gminie. Zwieńczeniem akcji ma być umieszczenie na pomniku na pl. Niepodległości tablicy pamiątkowej z nazwiskami uczestników Powstania.

Wydawało się początkowo, że sprawa jest prosta, że gdzieś istnieje taka lista, że ktoś wcześniej wykonał taką pracę. Okazało się jednak, że konkretnej listy nie ma, a praca przy jej tworzeniu z racji upływającego czasu okazała się sprawą bardziej skomplikowaną niż początkowo zakładałem.

W tej chwili na liście 272 nazwiska Powstańców i członków Straży Ludowej (odpowiednika policji powstańczej). Oprócz mnie w poszukiwanie informacji o Powstańcach zaangażowana jest jeszcze Grażyna Matuszak, która z racji zainteresowań „opiekuje” się listą bukowiecką. Na szczególną uwagę w naszej gminie zasługuje właśnie Bukowiec, który za sprawą i wsparciem ks. Maciaszka organizował oddział już 27 grudnia 1918, który później zasilił szeregi Powstańców, dołączając do kompani opalenickiej. Pozostałe osoby na liście to Powstańcy, którzy po I WŚ osiedlili się w Nowym Tomyślu.

Do tej pory udało się postawić tablice informacyjne z nazwiskami pochowanych powstańców na cmentarzach w Nowym Tomyślu, Wytomyślu i Bukowcu. Być może w przyszłości (po ustaleniu wszystkich nazwisk) uda się zamienić je na tablice granitowe, może nawet społecznie zebrać składki na ten cel. Udało się także oznakować symbolicznymi medalami groby Powstańców na cmentarzach w Nowym Tomyślu, Wytomyślu i Bukowcu, a w 2010 rozprowadzono 5000 ulotek w naszej gminie.

Do tej pory pomógł nam tygodnik „Nasz Dzień po dniu” oraz Urząd Stanu Cywilnego. Nieocenioną pomoc otrzymujemy przede wszystkim z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego. Dziękujemy również osobom prywatnym, dzieciom i wnukom Powstańców, które z zaangażowaniem udzielały nam informacji, otwierając przed nami rodzinne archiwa.

Lista powstańcza z rozszerzonymi opisami i informacjami publikowana jest na bieżąco na  stronie:

http://oledry.pl/powstancy/

Treść apelu Burmistrza, również z listą Powstańców:
http://nowytomysl.pl/wiadomosci/akcje-promocyjne/powstancy-wielkopolscy

W tym roku powstała bezpłatna gazetka „Goniec Powstańczy” mająca na celu przybliżyć naszym mieszkańcom treści historyczne związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918/19 i działaniami powstańczymi w powiecie nowotomyskim oraz przedstawić do weryfikacji i uzupełnienia listę zgromadzonych dotychczas nazwisk. W wersji tradycyjnej można ją bezpłatnie znaleźć w kioskach i w GOI. Do pobrania w wersji elektronicznej pod adresem:

Goniec Powstańczy nr 1 – październik 2011

Goniec Powstańczy nr 3 – listopad 2011

Goniec Powstańczy nr 3 – grudzień 2011