Dekorowanie grobów Powstańców Wielkopolskich – Nasz Dzien po dniu – 21-09-2010

W naszej nowotomyskiej lokalnej gazecie „Nasz Dzień po dniu ” w dniu 21 września 2010 ukazał się artykuł opisujący uroczystość dekoracji grobów Powstańców symbolicznymi medalami w Nowym Tomyślu.

 

W minioną sobotę, 18 września [2010] o godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym w Nowym Tomyślu odbyła się uroczystość dekorowania grobów Powstańców symbolicznymi medalami. W uroczystości wzięli udział burmistrz Henryk Helwing, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu ks. Władysław Kasprzak, Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z Bukowca oraz licznie przybyli potomkowie bohaterów Powstania. Początek uroczystości wyznaczyło bicie dzwonów dla uczczenia bohaterów spoczywających na cmentarzu w Nowym Tomyślu.

Warta honorowa wystawiona przez Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty fot. Szymon Konieczny

Przed kaplicą ustawiła się warta honorowa złożona z członków Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty. Przy sprzyjającej pogodzie liturgia słowa została odprawiona przed kaplicą. Ksiądz kanonik Władysław Kasprzak przywołał słowa Starego Testamentu, a następnie przypomniał zasługi Powstańców. Po poświęceniu medali wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie potomków Powstańców. Głos zabrał burmistrz Henryk Helwing podkreślając wagę znaczenia samego Powstania Wielkopolskiego, jak i zachowania tego wydarzenia w pamięci potomnych. Przypomniał, że uroczystość była uwieńczeniem akcji prowadzonej pod patronatem Burmistrza Nowego Tomyśla.

Przypomniał zaangażowanie pasjonatów działań społecznych Przemysława Mierzejewskiego i Grażyny Matuszak, dzięki którym możliwe było zorganizowanie uroczystości na cmentarzach w Nowym Tomyślu, Bukowcu i Wytomyślu.

Poszukiwanie Powstańców Wielkopolskich, mieszkańców gminy Nowy Tomyśl, trwa już dwa lata. Praca ta okazała się trudniejsza niż się spodziewano, gdyż pamięć o Powstańcach i ich bohaterskich czynach, zaciera się powoli we wspomnieniach następnych pokoleń. Pierwszy medal został wręczony żonie Powstańca Juliana Reicha, pani Emilii Reich. Kolejny medal odebrali wnukowie Jana Rożka, którym to medalem zostanie udekorowana Tablica Katyńska znajdująca się przy Dębie Pamięci przed nowotomyskim Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego. Jan Rożek, Powstaniec Wielkopolski z Wąsowa, przed wojną komendant policji w Nowym Tomyślu został zamordowany w kwietniu 1940 w Twerze.

Akcja poszukiwania Powstańców ma być zakończona umieszczeniem tablic pamiątkowych z nazwiskami wszystkich Powstańców Wielkopolskich z gminy Nowy Tomyśl na znajdującym się na pl. Niepodległości pomniku Powstańców. Przemek Mierzejewski dodał, że udało się odnaleźć 228. Powstańców, którzy kiedykolwiek mieszkali w gminie Nowy Tomyśl – na cmentarzu w Nowym Tomyślu spoczywa 69. Krótko wspomniał o źródłach informacji na temat Powstańców. Na koniec wspomniał o pomyśle publikacji, stanowiącej swoisty suplement do granitowej tablicy, ze wspomnieniami rodzin, zdjęciami i z dokładniejszymi danymi o Powstańcach.

W sporej części dane dotyczące osób z tej listy wymagają jeszcze dalszej weryfikacji i uzupełnienia. W związku z tym, aby sprostać wymogom rzetelności historycznej Burmistrz Nowego Tomyśla zwraca się z apelem do mieszkańców o potwierdzenie, weryfikację lub uzupełnienie danych dotyczących Powstańców.

Pełna lista Powstańców gminy Nowy Tomyśl znajduje się na stronie Urzędu Miejskiego.

Wspólne zdjęcie rodzin Powstańców fot. pm