Zwracam się do wszystkich, którym bliska jest historia naszej małej Ojczyzny.
Proszę o wsparcie dla zachowania parkowego charakteru cmentarza ewangelickiego w Nowym Tomyślu.
Burmistrz Nowego Tomyśla, Włodzimierz Hibner, ogłosił apel o nadsyłanie „swoich wizji i pomysłów dotyczących zagospodarowania działki nr ewid. 284/16 zlokalizowanej w Nowym Tomyślu przy ul. Komunalnej obecnie tereny zieleni parkowej.”
Jest to były cmentarz ewangelicki, na którym stoi kamień upamiętniający dawnych mieszkańców.
Jeżeli podzielacie moje obawy przed potencjalnym, nieodpowiadającym historii tego miejsca przekształceniem, to proszę zajmijcie stanowisko w tej sprawie.
Poniżej przedstawię moje sugestie.
Najważniejszą rzeczą jest, aby zachować parkowy i “spokojny” charakter tego skrawka ziemi.
Moim zdaniem dopuszczalna jest rewitalizacja zieleni bez naruszania istniejących drzew oraz głębokiej ingerencji w podłoże (z powodu elementów nagrobków). Proponuję również odtworzenie istniejących ścieżek, zresztą w większości zgodnych z oryginalnym przebiegiem. Według mnie, dopuszczalnym by było postawienie elementów małej architektury np. w postaci ławek czy też stolików do szachów. Osobną kwestią jest zagospodarowanie kamienia upamiętniającego dawnych mieszkańców. Według mnie nie powinno dopuścić się do przenosin tego kamienia nawet w ramach tej samej działki.
Opowiadam się za takimi zmianami, które nie przysporzą nam wstydu.
Chciałbym, aby nasi goście z zagranicy, dawni mieszkańcy okolic i ich potomkowie, mogli w spokoju i bez dyskomfortu pomodlić się za swoich przodków.
Chciałbym również, aby o nasze groby na Kresach również zadbali dzisiejsi mieszkańcy Ukrainy, Litwy czy Białorusi. Wtedy nasz głos w sprawie opuszczony grobów na Wschodzie będzie brzmiał wiarygodnie.
W załączeniu propozycja wypełnionego formularza.
Propozycja FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO (pdf)
Propozycja FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO (doc)
Propozycja FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO (odt)
W załączeniu „czysty” formularz.
Pusty FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (doc)
Pusty FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (odt)
Byłbym wdzięczny, gdybyście skreślili kilka słów i przesłali swoje zdanie do burmistrza Nowego Tomyśla:
na adres mailowy: urzad@nowytomysl.pl,
lub za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Miejski w Nowym Tomyśl, ul. Poznańska 33, 64-300 Nowy Tomyśl.
Termin „konsultacji”: 15 maja 2017
Kilka słów o historii samego cmentarza.
Przede wszystkim nie było na tym miejscu ekshumacji, więc widoczne są do tej pory obmurowania grobów, wręcz całe murowane grobowce (widać to było, gdy stawiano reklamę Biedronki).
Historia tego kawałka ziemi jest dramatyczna. Po wojnie postawiono rząd garaży w miejscu, gdzie były pochowane ofiary ewakuacji w 1945. Ostatnich pochówków dokonywano jeszcze w latach 50. XX w. Przed garażami znajduje się plac manewrowy dla właścicieli garaży. W styczniu 1981 oddano do użytku restaurację „Parkową” wraz z przyległym parkingiem. W późniejszych latach była tam dyskoteka, hipermarket, a ostatnio działa tam market Biedronka. Z oryginalnej powierzchni cmentarza pozostało ok. 60% terenów zielonych.
W części centralnej stoi kamień upamiętniający dawnych mieszkańców, który został poświęcony 5 maja 2004 r. w obecności biskupa dr. Johannesa Launhardta z Hannoweru oraz ówczesnego proboszcza parafii pw. NSPJ, księdza Jerzego Juji. Tamtego dnia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele dla katolików i ewangelików, połączone z poświęceniem pamiątkowego obelisku.
Na koniec przypomnę także wątek z Niezależnego Forum Nowego Tomyśla.
Oraz historię kawałka “kamienia”: Johannes Seidel, pastor parafii ewangelicko-luterańskiej w Nowym Tomyślu 1885-1917