- Olędry Nowotomyskie - http://oledry.pl -

Dekorowanie grobów Powstańców Wielkopolskich WYTOMYŚL – 19-09-2010

W minioną niedzielę 19 września 2010 po mszy świętej o godzinie 11:15 na cmentarzu parafialnym w Wytomyślu odbyła się uroczystość dekorowania grobów Powstańców symbolicznymi medalami. Była to trzecia z cyklu tego typu uroczystości po Bukowcu i Nowym Tomyślu. Informację o tej uroczystości zamieścił również na swojej stronie Błażej Lipiecki, pasjonat historii z Wytomyśla, http://www.wytomysl.rox.pl/ [1]. Dodatkowo jego fotorelację z tej uroczystości można oglądać TUTAJ [2]

[3]

Warta Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z Bukowca

[4]

W uroczystości wzięli udział w imieniu burmistrza Nowego Tomyśla Ewelina Szofer-Pajchrowska – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu, proboszcz parafii
pw. św. Michała Archanioła ks. Wojciech Szałata, Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z Bukowca oraz licznie przybyli potomkowie bohaterów Powstania.

W czasie mszy świętej, podczas której modlono się za dusze Powstańców Wielkopolskich, wartę honorową zaciągnęli członkowie Towarzystwa Działań Historycznych. Po mszy świętej członkowie rodzin wraz z księdzem proboszczem Wojciechem Szałatą przeszli na cmentarz parafialny. Proboszcz odmówił modlitwę i poświęcił medale. Liczne przybyłe rodziny szybko wytworzyły familijny nastrój, a liczba uczestników spotkania przekroczyła oczekiwania organizatorów. Zaplanowane początkowe zdjęcie pamiątkowe na tle krzyża nie mogło dojść do skutku. Po całej uroczystości wykonano zdjęcie przed wejściem na cmentarz.

Na cmentarzu w Wytomyślu leżą prochy 9 Powstańców. Nie udało się odnaleźć tylko rodziny Władysława Wolińskiego poległego w boju pod Lewicami 11 lutego 1919.

[5]

ks. proboszcz Wojciech Szałata poświęcił medale

Licznie dopisała rodzina Powstańca Józefa Freilicha, która stawiła się w liczbie 17 osób, ale rekordową grupę tworzyli potomkowie Franciszka Górnego, ponieważ na uroczystość przybyło aż 29 członków rodziny. Swoją obecnością zaszczycił również siostrzeniec poległego w boju Stanisława Maćkowiaka, pan Czesław Maćkowiak z Róży. Organizatorzy serdecznie dziękują za udział w uroczystości rodzinom Powstańców: Michała Grocholewskiego, Romana Hancyka, Stanisława Hoffmana, Marcina Kujawy. W sumie przybyło 60 potomków Powstańcow.

W imieniu burmistrza Nowego Tomyśla głos zabrała Ewelina Szofer-Pajchrowska Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu, przypominając prowadzonej o akcji poszukiwania Powstańców Wielkopolskich. Podkreśliła zaangażowanie pasjonatów działań społecznych Przemysława Mierzejewskiego i Grażyny Matuszak, dzięki którym możliwe było zorganizowanie uroczystości na cmentarzach w Nowym Tomyślu, Bukowcu i Wytomyślu. Poszukiwanie Powstańców Wielkopolskich, mieszkańców gminy Nowy Tomyśl trwa już dwa lata. Dekoracja medali jest tylko jednym z etapów kształtowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, która ma się zakończyć umieszczeniem tablic pamiątkowych z nazwiskami wszystkich Powstańców Wielkopolskich z gminy Nowy Tomyśl na znajdującym się na pl. Niepodległości pomniku Powstańców.

Przemek Mierzejewski dodał, że udało się odnaleźć 228 uczestników niepodległościowego zrywu. Podkreślił, że ważna jest pamięć o przodkach Powstańcach, przekazywana z pokolenia na pokolenie, mimo braku dokumentów potwierdzających udział w Powstaniu.

Zaszczyt wręczenia medali przypadł w udziale pani sołtys Wytomyśla Danucie Sobieraj.

Po dekoracji grobu każda rodzina miała możliwość wykonania zdjęcia z żołnierzem z Towarzystwa Działań Historycznych. Natomiast na zakończenie uroczystości wykonano wspólne zdjęcie pamiątkowe.

Zdjęcia będą wysyłane do rodzin Powstańczych. Będzie również możliwość odbioru osobistego w Gminnym Ośrodku Informacji przy placu Niepodległości 10 w Nowym Tomyślu po 01-10-2010.

[6]